poniedziałek, 16 listopada 2015
Tydzień Języków Obcych-tak było.
Z tej okazji zostały zorganizowane konkursy tematyczne oraz wystawa prac uczniów.
Jak powstał język angielski?Historia w pigułce.
Często podczas lekcji uczniowie zadają mi następujace pytanie:
"Dlaczego w Ameryce Północnej używa się języka angielskiego skoro mieszka
tam tak wiele osób z praktycznie całego świata? ".
A zatem: ten najpopularniejszy język obcy powstał bardzo dawno temu i jest przedstawicielem rodziny języków germańskich. Już od epoki żelaza, mieszkańcy Brytanii posługiwali się językiem celtyckim, co zmieniło się kiedy tereny przez nich zamieszkiwane zostały zaatakowane przez wojska rzymskie i germańskie plemiona. Wśród nich znaleźli się Anglowie, od których wzięła się doskonale Wam znana nazwa- Anglia.
Nowi osadnicy mieli wpływ na zmianę języka a z mieszanki różnych dialektów rozwinął się język staroangielski (Old English).
Pojawienie się Wikingów oraz Normanów wywołało zmiany w tym języku a w rezultacie wpływów skandynawskich staroangielski uprościł się pod względem gramatycznym i wzbogacił pod względem leksykalnym. Słownictwo zostało natomiast wzbogacone poprzez wpływy języków romańskich.
A jak język angielski pojawił się w Ameryce Północnej?W 1497 roku John Cabot został zatrudniony przez króla Henryka VII, aby odnalazł morską drogę do Azji. W trakcie podróży dotarł do Ameryki Północnej,a dokładnie do ówczesnej Nowej Funlandii.
Pierwszą wyprawę, której celem była już kolonizacja Ameryki Północnej, poprowadził Humphrey Gilbert. W 1583 roku dotarł on do Nowej Funlandii i została ona przyłączona do Anglii. W 1584 roku Walter Raleigh dopłyną do Karoliny Północnej, gdzie na wyspie Roanoke utworzono pierwszą kolonię. Mieszkańcy kolonii zginęli jednak w niewyjaśnionych okolicznościach.
Po blisko dwudziestu latach, Anglicy wznowili kolonizację. W 1607 roku powstała pierwsza stała kolonia -Jamestown.
Z czasem powstawały kolejne osady, a angielski rozprzestrzenił się w Ameryce Północnej.
Do dziś pełni tam rolę języka oficjalnego i jest powszechnie używany na całym świecie.
Subskrybuj:
Posty (Atom)